Extreme couponing, deals, coupon matchups, tips, videos and news from some of the most extreme money saving moms out there. Inspired by the TLC reality show 'Extreme Couponing'.
Want to share your money saving tips or even videos please contact us and ill be glad to post it.. Anna

For Coupon Terms and Abbreviations

View Publix ad: here
Here are this weeks Publix Deals & Coupon Matchups based on double coupons up to $0.50. You can also read the Publix Coupon Policy

Buy One Get One Free
B1G1 FREE French's Fried Onions, 6 oz $3.65
$1.00/1 French’s French Fried Onions from SS 4/6
$0.50/1 French’s French Fried Onions from SS 2/9
$0.50/1 French’s Cheddar French Fried Onions from SS 2/9
Final Price: $0.83 each when you buy 2

B1G1 FREE Mott's Assorted Juice, 64 oz $2.50
$1.00/1 Mott’s Juice: Fruit Punch Rush, Wild Grape Surge or Strawberry Boom, 64 oz jug or 8 oz 6 pk: Coupon
Final Price: $0.25 each when you buy 2

B1G1 FREE Dole Pineapple in 100% Juice, 20 oz $1.79
$0.50/2 Dole Pineapple Cans from RP 1/26
Final Price: $0.40 each when you buy 2

B1G1 FREE Uncle Ben's Assorted Rice, 6-6.7 oz $1.97
$1.00/2 Uncle Ben’s Long Grain & Wild Rice: Coupon
$1.00/4 Uncle Ben’s Rice Products from RP 4/6
Final Price: $0.49 each when you buy 2

B1G1 FREE Hershey's Bliss Chocolate, 8.6-9.6 oz $4.29
$1.00/2 Hershey’s Bliss Chocolate Bags, 8 oz: Coupon
Final Price: $1.65 each when you buy 2

B1G1 FREE Keebler Assorted Cookies, 10-15 oz $3.69
$1.00/2 Keebler Simply Made Cookies, 10 oz or larger from RP 3/2
Final Price: $1.35 each when you buy 2

B1G1 FREE Pepperidge Farm Farmhouse Bread, 22-24 oz $3.99
$0.40/1 Pepperidge Farm Sandwich Bread or Buns from SS 3/16
Final Price: $1.20 each when you buy 2

B1G1 FREE Planters Assorted Nuts, 8-10.3 oz $5.29
$1.00/2 Planters Nuts or Peanut Butter: Coupon
Final Price: $2.15 each when you buy 2

B1G1 FREE Swanson Broth, 32 oz $2.69
$1.00/2 Swanson Broth or Stock, 26 oz or larger: Coupon
$1.00/2 Swanson Broth or Stock, 26 oz or larger from SS 4/6
Final Price: $0.85 each when you buy 2

B1G1 FREE Celentano Entree, 12.5-24 oz $3.99
$1.00/1 Celentano Product from SS 1/26
Final Price: $1.00 each when you buy 2

B1G1 FREE Palermo's Primo Thin Pizza, 11.6-17.01 oz or Palermo's Flatbread, 11.6-17.01 oz $6.99
$1.00/1 Palermo’s Flatbread, Primo Thin or Pizzeria Pizza, Use Zip 48001: Coupon
Final Price: $2.50 each when you buy 2

B1G1 FREE T.G.I. Friday's Snacks, 12-15 oz $6.39
$0.75/1 T.G.I. Friday’s Loaded Fries: Coupon
Final Price: $2.45 each when you buy 2

B1G1 FREE Gorton's Assorted Frozen Seafood, 10.5-17.2 oz $8.99
$1.00/1 Gorton’s Seafood Product from SS 2/2
$0.50/1 Gorton’s Seafood Product from RP 3/2
$0.50/1 Gorton’s Seafood Product from SS 1/5
$0.50/1 Gorton’s Seafood Product from SS 2/2
Final Price: $3.50 each when you buy 2

B1G1 FREE Nestle Toll House Cookie Dough, 16-16.5 oz $3.49
$0.75/1 Nestle Toll House Refrigerated Cookie Dough from SS 4/6
$0.50/2 Nestle Toll House Morsels or Refrigerated Cookie Dough: Coupon
Final Price: $1.00 each when you buy 2

B1G1 FREE Hershey's Assorted Candy, 6 ct $4.15
$2.00/3 Hershey’s Kisses, Reese’s, Hershey’s Miniatures, Hershey’s Eggs, Cadbury or Whoppers Bags, 8 oz or larger from SS 4/6
$1.00/3 Hershey’s Reese’s Products from SS 2/23
Final Price: $1.41 each when you buy 6

B1G1 FREE Hellmann's Mayonaise, 30 oz $4.73
$1.50/1 Hellmann’s Real Whipped Tangy Dressing from RP 3/23
Final Price: $0.87 each when you buy 2

B1G1 FREE Ken's Steak House Dressing, 16 oz $3.55
$1.00/1 Ken’s Dressing, 16 oz from SS 3/2
Final Price: $0.78 each when you buy 2

B1G1 FREE Pam Cooking Spray, 5-6 oz $3.25
$0.30/1 Pam Cooking Spray from SS 4/6
Final Price: $1.03 each when you buy 2

Other Deals..
Jimmy Dean Premium Pork Sausage, 12-16 oz $3.50
$0.55/1 Jimmy Dean Product from RP 4/6
$0.55/1 Jimmy Dean Fully Cooked Patties or Links from RP 4/6
Final Price: $2.95

Land O'Frost Premium Lunch Meats, 16 oz $3.99
$0.75/1 Land O’Frost Premium, Premium Minis, Bistro Favorites or Canadian Bacon from RP 3/16
Final Price: $3.24

Cracker Barrel Chunk Cheese, 7-8 oz $3.00
$1.00/1 Cracker Barrel Cheese Blocks, Snacking Bars or Cracker Cuts, 6-8 oz from SS 3/23
Final Price: $2.00

Galbani Sorrento Mozzarella Chunk Cheese, 16 oz $3.50
$1.00/1 Sorrento Galbani Cheese from SS 2/9
Final Price: $2.50

Galbani Sorrento Ricotta Cheese, 32 oz $3.50
$1.00/1 Sorrento Galbani Cheese from SS 2/9
Final Price: $2.50

Quaker Warm & Crunchy Granola, 8 ct $2.50
$1.00/1 Quaker Warm & Crunchy Granola from RP 3/9
Final Price: $1.50

Garnier Fructis Shampoo or Conditioner, 13 oz $2.50
$1.00/1 Garnier Fructis Shampoo: Coupon
$1.00/1 Garnier Fructis Shampoo, Conditioner or Treatment from RP 4/6
Final Price: $1.50

Advil, 50 ct $4.99
$2.00/1 Advil Film Coated, Liqui-Gels or Migraine, 40 ct or larger from RP 2/9
$1.00/1 Advil, Advil Film Coated or Advil Migraine, 20 ct or larger from RP 3/23
Final Price: $2.99

Children's Liquid Advil, 4 oz $4.99
$1.00/1 Advil Children’s Product from RP 2/9
$1.00/1 Advil Children’s Product from RP 3/23
Final Price: $3.99

Hefty Slider Bags, 13-22 ct $1.50
$1.00/2 Hefty Slider Bags, 12 ct or larger: Coupon
$1.00/2 Hefty Slider Bags, 12 ct or larger from RP 3/9
Final Price: $1.00 each when you buy 2

Bounty Paper Towels, 6 ct $6.99
$0.25/1 Bounty Towels or Napkins, Use Zip 90210: Coupon
$0.25/1 Bounty Towels or Napkins from PG 3/30
Final Price: $6.49

Tide Detergent, 92-100 oz $11.99
$0.50/1 Tide Detergent, Tide Oxi, Downy or Bounce from PG 3/30
$1.00/2 Tide Detergents, Tide Oxi, Downy or Bounce from PG 3/30
Final Price: $10.99

Bounce Fabric Softener Sheets, 105-120 ct $4.99
$0.50/1 Tide Simply Clean & Fresh, Cheer or Era Detergents, 25 oz or larger, Downy Liquid or Bounce Dryer Sheets from RP 3/23
$0.50/1 Tide Detergent, Tide Oxi, Downy or Bounce from PG 3/30
$1.00/2 Tide Simply Clean & Fresh, 25 oz or larger, Downy Liquid or Bounce Dryer Sheets from RP 3/23
$1.00/2 Tide Detergents, Tide Oxi, Downy or Bounce from PG 3/30
Final Price: $3.99

Cascade Dishwasher Detergent, 75 oz or 14-20 ct $3.99
$0.50/1 Cascade Dishwashing Detergent or Rinse Aid from PG 3/30
$1.50/2 Cascade Dishwashing Detergents or Rinse Aids from PG 3/30
Final Price: $2.99

Air Wick Freshmatic Ultra Spray Refills, 2 ct $3.99
$1.50/2 Air Wick Freshmatic Ultra Refills from SS 3/30
Final Price: $3.24 each when you buy 2


30 Comments

  Posted By : Anonymous Money For Moms

Stay at home moms already has the hardest job in the world, but parenting doesn't often come with a paycheck. Explore their self to an employment ideas is great. They will be able to do their job as a wife and mother and on the other hand, also helps the family financially. Thanks for sharing this very informative post!

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

thank you

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

thank you for all the work you do love publix

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

One of the great things at Publix is the Buy 1 Get 1 sale. The products really ring up as half off so you can choose to just buy 1 or 2. In a B1G1 sale, you can use 2 manufacturer coupons, one for each item.

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

10/27/11 - This week the penny item is Publix Peanut Butter (18 oz jar).

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

I love shopping at Publix. I drive about 30 miles to shop at Publix. I enjoy all the services and deals they offer. Thanks!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Could someone please email me an answer at braniac50@gmail.com.
If I have a coupon for $1 off 2 and another for 75 cents off one, can I use both coupons??? Or do I have to choose the one that will give me the better deal. thanks

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

It really depends on the deal and what type of coupons.

 

  Posted By : Anonymous Felicia

Publix accepts manufacturers' coupons (limit one per item), Publix coupons, valid internet coupons, and coupons from nearby competitors identified by each Publix store.

They will accept a manufacturer’s coupon and either a Publix or a competitor coupon on the same item.

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

The Publix Penny item for 12/1 is Publix Bleach 96 oz.

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Emerald Almonds 11oz $5.99
$1.00/1 Emerald Breakfast on the Go Product 7.5oz or larger: Coupon
$1.50/2 Emerald Nuts Products - 11/13 RP
- Final Price: $3.99 for 2 or $2.00 each

Can anyone explain me in details how this works (E-mail is rosy1212@yahoo.com)What does RP,SS mean
Thank you.................

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

RP = Redplum Insert
SS = Smart Source Insert

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

How do i get coupons from RP and SS

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Redplum & Smart Source inserts are located in your local Sunday Newspaper.

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Do publix accept two or more coupons at a time?

Crisco Oil 48oz $4.79
$0.50/1 Crisco Products - 11/6 RP
$1.00/2 Crisco Products - 11/6 RP
$1.00/1 Crisco Products - tearpad
- Final Price: As low as $2.79 for 2 or $1.40 each

How this works???
Please let me know

 

  Posted By : Anonymous Felicia

At Publix you can use a coupon on the free item. So it would look like this:

*Buy 1 Crisco Oil 48oz $4.79
Buy 1 Crisco Oil 48oz (FREE)
Use 2 $0.50/1 Crisco Products - 11/6 Red Plum
Or 2 $1.00/1 Crisco Products - tearpad
- Final Price: $1.40 each when you buy 2

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Thank you...............

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

where do i get the coupon for Post Selects or Great Grains ?

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

If you your store has target for a competitor there's a $1 Target Q on their site.

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Hey all, I'm na exchange student from Europe and I'm in a tight budget so I would like to know how too wisely use the coupons, I shop at publix because it's at a awlaking distance from the campus and it is a bit expensive sometimes, so I could really use all the tips you can get me!

Thanks!:)

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

How can I get the green/yellow advantage flyers and other publix coupons that are listed in the matchups?

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

The flyers should be in the turnstyle at the front of your store with the weekly sales ads. If you don’t see them, you can always check with the customer service desk.

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Bee4ch Nut Stage 2 Baby Food, 4 oz $.55
$1.00/3 Beechnut Items: Coupon
$1.00/8 Beechnut Glass Jars: Coupon
$2.00/16 Beechnut Jars: Coupon
$2.00/20 Beechnut Jars: Coupon -
Final Price: $0.03 each when you buy 4....

How does this work this week...they are b1g1...help plea...my email is samantha.garland@yahoo.com

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

I dont understand how each one is .03 cents...help please. New mommy and want to.get max savings! do i have to use all 4?..

Beech Nut Stage 2 Baby Food, 4 oz $0.55
$1.00/3 Beechnut Items: Coupon
$1.00/8 Beechnut Glass Jars: Coupon
$2.00/16 Beechnut Jars: Coupon
$2.00/20 Beechnut Jars: Coupon -
Final Price: $0.03 each when you buy 4

 

  Posted By : Anonymous Felicia

At Publix you can use a coupon on the free item. So it would look like this:

*Buy 2 Beech Nut Stage 2 Baby Food, 4oz $0.55
Buy 2 Beech Nut Stage 2 Baby Food, 4oz $0.55 (FREE)
Use (1) $1.00/3 Beechnut Items: Coupon
- Final Price: $0.03 each when you buy 4

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Use (1) $1.00/3 Beechnut Items: Coupon -
Is not for the baby food jars...its for some cereal. With the other coupons how could this work. How many jars of food need to be bought to get them at them at .03......

 

  Posted By : Anonymous Felicia

Sorry about that. Fixed the link.

But this would be the next Scenario..
*Buy 8 Beech Nut Stage 2 Baby Food, 4oz $0.55
Use (1) $1.00/8 Beechnut Glass Jars: Coupon
- Final Price: $0.15 each when you buy 8

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

My Publix store in Jacksonville, Fl will now allow you to buy only one of a bogo deal. You get charged the full amt. less one cent if you only buy one. You can use 2 coupons if you buy both products though. I tried last week to buy just one on some things and got charged almost the full amt. and did ask about it. Where is it that they allow you to buy the one for half off?

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Alabama, but i will always buy 2 items to get the better deal.

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Not really sure why but Publix in Florida has different rules. No weekly penny item, no doubles :(

 

Post a Comment