Extreme couponing, deals, coupon matchups, tips, videos and news from some of the most extreme money saving moms out there. Inspired by the TLC reality show 'Extreme Couponing'.
Want to share your money saving tips or even videos please contact us and ill be glad to post it.. Anna

For Coupon Terms and Abbreviations

View Meijer ad: here
Here are this weeks Meijer Deals & Coupon Matchups. You can also read the Meijer Coupon Policy

Del Monte products - Buy 10, Get $3 Off Instantly..
Del Monte Vegetables, 11-15.25 oz $0.89

Del Monte Tomatoes, 14.5 oz $0.79

Del Monte Fruit Cups, 4 pk $2.00

Del Monte Canned Fruit, 14.5-15.25 oz $0.99

Final Price: will vary

B1G1 FREE Thomas’ English Muffins, 6 ct

Meijer Brown & Serve Rolls, 12 ct $0.99

Duncan Hines Cake Mix, 16.5-18.25 oz., Family Size Brownies, 18-18.3 oz., or Frosting, 12-16 oz $1.25

Jell-O Cook & Serve Pudding, .8-3.5 oz, or Instant Pudding, .9-3.9 oz $0.79

Jell-O Gelatin, 3 oz., or Sugar Free Gelatin, .3 oz 3/$2

Meijer Naturals Salsa, 16 oz $1.00

B1G1 FREE Pompeian Olive Oil, 16-68 oz

Sweet Baby Ray’s Barbecue Sauce, 18 oz., Marinade, 16 oz., or Dipping Sauce, 12 oz $1.25

Meijer Pure Granulated Sugar or Light Brown, 5 lbs or Confectioner Sugar, 4 lbs $2.49

B1G1 FREE Lay’s Potato Chips, 8.5-10 oz

Ragu Pasta Sauce, 16-24 oz $1.25

Hershey's or Mars Easter Candy, 6 ct., or Cadbury Easter Candy, 12 ct 2/$6

B1G1 FREE Peeps Easter Candy, 10-12 ct

Kraft Jet-Puffed Regular or Miniature Marshmallows, 16 oz., or Marshmallow Creme, 13 oz $1.69

Lindt Bagged Chocolate Candy, 4.9-5.1 oz 2/$7

B3G2 FREE Hershey's or Cadbury Candy Singles, 1.2-2.06 oz

Lindt or Ghirardelli Easter Candy, 1.7-4.58 oz., 2/$6

Hershey's, Reese's, Nestle or Russell Stover Chocolate Bunnies, 3-7 oz 2/$6

Hershey's Bagged Easter Candy, 10-12 oz 2/$6

$1/2 Hershey's Stand Up Bags; Hershey's Milk Chocolate Drops, Kit Kat Minis, Reese's Peanut Butter Pieces, Reese's Peanut Butter Cups Minis or Rolo Mini, exp. 5/11/14 (SS 03/16/14)
$2/3 Hershey's Kisses, Reese's, Hershey's Miniatures, Hershey's Eggs, Cadbury or Whoppers Bags, exp. 4/20/14 (SS 04/06/14)
Final Price: $2.33 each wyb 3

Wonka, Starburst, Skittles or Life Savers Easter Candy, 7.3-14 oz $2.00
$1/2 Starbursts or Life Savers Jellybean, exp. 4/21/14 (RP 03/23/14)
Final Price: $1.50 each wyb 2

Hillshire Farm Deli Ultra Thin Sliced Lunchmeat, 7-9 oz., or Smoked Sausage, 13-14 oz $2.69
$0.75/2 Hillshire Farm Smoked Sausage Products, exp. 5/18/14 (RP 04/06/14)
Final Price: $2.32 each wyb 2

Kellogg's Pop-Tarts, 12 ct., or Nutri-Grain Bars, 6-8 ct $2.50
$1/2 Kellogg's Nutri-Grain Cereal Bars Fruit Crunch Granola Bars, or Fruit & Oat Harvest Bars, exp. 5/11/14 (RP 03/16/14)
Final Price: $2.00 each wyb 2

Quaker Cereal or Instant Oatmeal or Bars $2.50
$0.75/2 Real Medleys Oatmeal, exp. 5/31/14 (RP 04/13/14)
$1 off Quaker Big and Chewy Bars or Bars, exp. 5/3/14 (RP 03/23/14)
$1/1 Real Medleys Cereal or Real Medleys Bars, exp. 5/31/14 (RP 04/13/14)
Final Price: $1.50

Maxwell House Coffee, 28-30.6 oz., or Gevalia Coffee, 12 oz. bag $5.99
$0.50/1 Maxwell House Ground Coffee, exp. 5/10/14 (SS 04/13/14)
Final Price: $5.49

Starbucks Coffee, 10-12 oz. bags, or K-Cups, 10 ct $6.99
$4/2 Starbucks K-Cup Pack, exp. 5/19/14 (SS 03/09/14)
$1.50/1 Starbucks K-Cup Pack, exp. 5/19/14 (SS 03/09/14)
$2/2 Starbucks Coffee, exp. 6/14/14 (SS 04/13/14)
$1.50/1 Starbucks K-Cups Packs, exp. 6/14/14 (SS 04/13/14)
Final Price: $4.99 each wyb 2

Kraft Mayo or Miracle Whip, 22-30 oz $2.99
$0.75/1 Kraft Mayo or Miracle Whip Dressing, exp. 4/12/14 (SS 03/09/14)
Final Price: $2.24

Kraft Salad Dressing, 15.8-16 oz $1.79
$1/2 Kraft Dressing, exp. 5/11/14 (SS 04/13/14)
$0.75/2 Kraft Dressing Bottles, exp. 5/11/14 (SS 04/13/14)
Final Price: $1.29 each wyb 2

Pam Cooking Spray, 5-6 oz., or Wesson Oil, 48 oz $2.50
$0.30/1 Pam Cookie Spray, exp. 5/18/14 (SS 04/06/14)
Final Price: $2.15

McCormick Extracts or Food Coloring, 1 oz $2.50
$0.75/1 McCormick Spice, Herb, Extract or Food Color, exp. 5/18/14 (RP 04/06/14)
Final Price: $1.75

Keebler Town House or Club Crackers, 9.5-16 oz., or Chips Deluxe Cookies, 11.6-13.3 oz $1.99
$1/2 Keebler Crackers, exp. 6/8/14 (RP 04/13/14)
Final Price: $1.49 each wyb 2

Sara Lee Bread, 20 oz., or Sweet Goods, 10.5-13 oz $2.00
$1/1 Sara Lee Snack Cakes, exp. 4/20/14 (SS 02/23/14)
Final Price: $1.00

Nabisco Wheat Thins or Triscuit, 7-10 oz $1.99
$1/2 Wheat Thins Popped Chips or Wheat Thins Snacks, exp. 5/18/14 (SS 04/06/14)
Final Price: $1.49 each wyb 2

Lipton Recipe Secrets or Cup-a-Soup, 1.7-3.7 oz., or Knorr Soup Recipe, .9-1.9 oz $1.25
$0.60/2 Lipton Recipe Secret, exp. 4/20/14 (RP 03/23/14)
Final Price: $1.00 each wyb 2

Pringles, 5.32-6.63 oz 2/$3
$1/4 Pringles Full Size Cans, exp. 4/20/14 (RP 03/09/14)
$1/4 Pringles Full Size Cans, exp. 5/25/14 (RP 04/13/14)
Final Price: $1.25 each wyb 4

Ronzoni Pasta or Light n’ Fluffy Egg Noodles, 12 oz $0.88
$1/2 Ronzoni Pasta, exp. 4/12/14 (SS 03/16/14)
B1G1 Ronzoni Pasta, exp. 4/12/14 (SS 03/16/14)
$1/1 Ronzoni Pasta, exp. 5/10/14 (SS 04/13/14)
$1/2 Ronzoni Pasta, exp. 5/10/14 (SS 04/13/14)
Final Price: Free

Swanson Broth, 32 oz $1.95
$1/2 Swanson Broth or Stock, exp. 5/31/14 (SS 04/06/14)
$0.40/2 Swanson Broth or Stock, exp. 5/31/14 (SS 04/06/14)
$0.50/3 Swanson Broth or Stock, exp. 5/31/14 (SS 04/06/14)
Final Price: $1.45 each wyb 2

Mars or Nestle Bagged Easter Candy, 7.94-11.5 oz 2/$6
$1/2 Mars Easter Candy, exp. 4/20/14 (RP 04/06/14)
$1/2 Mars Easter Products, exp. 4/20/14 (RP 03/23/14)
$1.50/2 M&M's Chocolate Candies, exp. 4/13/14 (RP 03/02/14)
Final Price: $1.75 each wyb 2

M&M's Easter Candy, 9.9-12.6 oz $2.50
$1/2 Mars Easter Product, exp. 4/20/14 (RP 03/09/14)
$1.50/2 M&M's Chocolate Candies, exp. 4/13/14 (RP 03/02/14)
Final Price: $2.00 each wyb 2

Tropicana Pure Premium Orange Juice, 59 oz., or Farmstand, 46 oz $2.50
$1/1 Tropicana Farmstand, exp. 5/31/14 (SS 04/13/14)
Final Price: $1.50

I Can’t Believe It’s Not Butter!, 8-16 oz $1.67
$0.50/1 I Can't Believe It's Not Butter! Spread, exp. 4/13/14 (RP 03/16/14)
$0.75/2 I Can't Believe It's Not Butter! Spread, exp. 4/13/14 (RP 03/16/14)
$0.60/1 I Can't Believe It's Not Butter Spread, exp. 5/11/14 (RP 04/13/14)
$1/2 I Can't Believe It's Not Butter Spreads, exp. 5/11/14 (RP 04/13/14)
Final Price: $1.17

Coffee-mate Non-Dairy Refrigerated Flavored Creamer, 32 oz 2/$6
$1.25/2 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamers, exp. 4/28/14 (SS 02/09/14)
Final Price: $2.38 each WYB 2

Kraft Natural Cheese Slices, 7-8 oz., or Cracker Barrel Chunks or Cracker Cuts Cheese, 5-8 oz $2.69
$1/1 Cracker Barrel Cheese Product, exp. 4/26/14 (SS 03/23/14)
$1/2 Cracker Barrel Cheese Product, exp. 4/26/14 (SS 03/23/14)
Final Price: $1.69

Birds Eye Vegetables, 10-16 oz $1.00
$0.50/1 Birds Eye Steamfresh Chef's Favorites Variety, exp. 6/30/14 (SS 04/13/14)
$1/1 Birds Eye Recipe Ready Variety, exp. 6/30/14 (SS 04/13/14)
$0.50/1 Birds Eye Steamfresh Chef's Favorites, exp. 6/30/14 (SS 04/13/14)
$1/1 Birds Eye C&W Premium Vegetables Variety, exp. 6/30/14 (SS 04/13/14)
$1/1 Birds Eye Recipe Ready Variety, exp. 6/30/14 (SS 04/13/14)
Final Price: Free

Marie Callender's Pies, 28-46 oz $4.99
$1/1 Marie Callenders Frozen Dessert Pie, exp. 5/18/14 (SS 04/06/14)
*Buy 2, Get 1 Reddi-wip Free
Final Price: $7.98 for all 3

Gorton's Fish Sticks, Fillets or Tenders, 17.3-24.5 oz 2/$7
$0.50/1 Gorton's Seafood Product, exp. 5/10/14 (SS 02/02/14)
$1/2 Gorton's Seafood Product, exp. 5/10/14 (SS 02/02/14)
$0.50/1 Gorton's Seafood Product, exp. 4/12/14 (SS 01/05/14)
$0.50/1 Gorton's Seafood Product, exp. 6/7/14 (RP 03/02/14)
Final Price: $3.00

DiGiorno or California Pizza Kitchen Pizza, 13.4-34.2 oz $5.00
$2/2 DiGiorno Large, exp. 5/31/14 (SS 04/13/14)
Final Price: $4.00 each wyb 2

Totino’s Pizza Rolls, 17.4-19.8 oz., $2.50
$0.40/2 Totino's Rolls Snacks, exp. 4/19/14 (SS 01/26/14)
Final Price: $2.30 each wyb2

Tyson Chicken, 14-28.05 oz., or Michael Angelo’s Meals, 28-32 oz $5.99
$0.75/1 Tyson Mini Chicken Sandwiches, exp. 6/2/14 (SS 03/02/14)
$0.75/1 Tyson Batter DIpped Chicken Breast Tenders or Honey Batter Dipped Tenders, exp. 5/10/14, (SS 02/09/14)
$1/1 Tyson Honey BBQ Buffalo or Crispy Chicken Strips, exp. 4/19/14 (SS 01/19/14)
$1/1 Tyson Whole Grain, Lightly Breaded or Gluten Free Product, exp. 4/12/14 (SS 01/12/14)
Final Price: $4.99

Eggo Waffles, 24 ct., or Tyson Day Starts, 9-18 oz 2/$8
$0.75/2 Kellogg's Eggo Frozen Products, exp. 6/1/14 (RP 04/06/14)
$1/1 Tyson Day Starts, exp. 7/5/14 (SS 04/06/14)
$2 off Tyson Day Starts wyb 100% Orange Juice, exp. 7/5/14 (SS 04/06/14)
Final Price: $3.00

Dove Bar Soap, Caress Bar Soap or Lever 2000 Bar Soap $6.79
$2/1 Dove Men+Care Body & Face Wash, Body & Face Bar, or Active Clean Shower Tool, exp. 4/20/14 (RP 03/23/14)
$1/1 Dove Beauty Bar Multipack, exp. 4/20/14 (RP 03/23/14)
Final Price: $4.79

Tylenol Extra Strength Caplets, 24 ct $3.99
$1/1 Tylenol Extra or Regular Strength Product, exp. 5/10/14 (SS 04/13/14)
$1/1 Tylenol Extra Strength or Regular Strength Tylenol Product, exp. 5/10/14 (SS 04/13/14)
Final Price: $2.99

Colgate Kids’ Manual Toothbrush, Kids’ Toothpaste or Base Paste $2.00
$0.50/1 Colgate Adult or Kids Toothbrush, exp. 4/12/14 (SS 03/23/14)
$0.50/1 Colgate Adult or Kids Manual Toothbrush, exp. 5/3/14 (SS 04/13/14)
Final Price: $1.50

Always Radiant or Infinity Ultra Thins or Maxis, Radiant Pantiliners or Tampax Radiant Tampons $6.99
$0.50/1 Always Pantiliners, exp. 4/30/14 (P&G 03/30/14)
$1/1 Always Radiant or Infinity Pads, exp. 4/30/14 (P&G 03/30/14)
$0.50/1 Always Pads or Feminine Cleansing Product, exp. 4/30/14 (P&G 03/30/14)
$0.50/1 Tampax Product, exp. 4/30/14 (P&G 03/30/14)
$2.50/2 Tampax Radiant or Pearl Tampon Product, exp. 4/30/14 (P&G 03/30/14)
Final Price: $5.99

Gain Laundry Detergent, Liquid 100 oz. or powder 91 oz., or Downy Fabric Softener, 129 oz $9.99
$1/2 Gain Detergent or Fabric Enhancer, exp. 4/30/14 (SS 03/16/14)
$0.50/1 Gain Detergent or Fabric Enhancer, exp. 4/30/14 (SS 03/16/14)
$1/1 Gain or Era Detergent or Gain Fabric Enhancers, exp. 5/31/14 (RP 04/13/14)
$2/2 Gain or Era Detergent or Gain Fabric Enhancers, exp. 5/31/14 (RP 04/13/14)
$0.20/1 Gain or Era Detergents or Gain Fabric Enhancers, exp. 5/31/14 (RP 04/13/14)
$1/2 Gain or Era Detergents or Gain Fabric Enhancers, exp. 5/31/14 (RP 04/13/14)
$0.50/1 Tide Detergent, Tide Oxi, Downy or Bounce, exp. 4/30/14 (P&G 03/30/14)
$1/2 Tide Detergents, Tide Oxi, Downy or Bounce, exp. 4/30/14 (P&G 03/30/14)
$1.50/2 Tide Free Detergents, Tide Boost Free, Downy Free or Bounce Free, exp. 4/30/14 (P&G 03/30/14)
$0.50/1 Tide Simply Clean & Fresh, Cheer, Era, Downy Liquid, or Bounce Sheets, exp. 4/30/14 (RP 03/23/14)
$1/2 Tide Simply Clean & Fresh, Downy Liquid or Bounce Sheets, exp. 4/30/14 (RP 03/23/14)
Final Price: $8.99

Hefty Waste Bags, 18-45 ct $6.99
$1/1 Hefty Tall Kitchen Trash Bags, exp. 6/30/14 (RP 04/13/14)
$1/1 Hefty Large Black Trash Bags, exp. 6/30/14 (RP 04/13/14)
Final Price: $5.99

Beggin' Strips, Busy Bone, Pup-Peroni, Milo's Kitchen Jerky Treats, T-Bonz or Milk-Bone Biscuits $2.50
$1/2 Pup-Peroni Dog Snacks, exp. 5/25/14 (RP 03/23/14)
$1/1 Purina T-Bonz or Tiny T-Bonz, exp. 6/9/14 (RP 03/09/14)
$1/1 Purina T-Bonz or Tiny T-Bonz Dog Snacks, exp. 6/9/14 (RP 03/09/14)
$1/2 Milk-Bone Dog Snacks, exp. 5/25/14 (RP 03/23/14)
Final Price: $1.50

Purina ONE Dog Food, 16.5 lbs., or Cat Food, 16 lbs $18.99
$1/1 Purina One Brand Cat Food, exp. 7/6/14 (SS 04/06/14)
Final Price: $17.99


27 Comments

  Posted By : Anonymous Felicia

My Favorite deal!

Buy five Deli fresh meats = $12.45
Sale deduction -$5.00
Use 2 $1/2 Q's From 5/15 SS -$2.00
Pay $5.45 and get $4.00 CAT.
Final price $1.45 or $0.29 each

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

thank you

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

lovely! Thanks

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

I have a question i hope someone can answer. Candy bars are on sale for:
Buy 4 get 2 free. I have a coupon for
buy 2 get one free. What would this get me??

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

You will have to pay for one candy bar. So that means you get three free.

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Pizza rolls not on sale at my meijer for 99cents

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

could be depending on you region. Some start on Sunday and some on Thursday. For example todays deals are for 10/2-10/8 but if you live in a thursday market they would be 10/6-10/12

 

  Posted By : Anonymous Sarah C.

Suave Kids Shampoo, Conditioner or Detangling Product for $0.34 each. Wow I am going to stock up!

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

What's everyone getting this week of 10/9?

I am getting lot's of chili @ $0.20 each! woohoo!

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

*Buy (7) Purina One beyOnd Dog Food 3.5lb $5.99
Use 7 $4.00/1 Purina One beyOnd Dry Dog Food - 10/9 SS
**Pay $13.98, Get $10.00 OYNO
- Final Price: $0.57 each!

That's so awesome. My doggies thank you!

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Sarah, how to you get the suave kids deal?

 

  Posted By : Anonymous Felicia

Anonymous,

Unfortunately that deal is no longer valid. It was from the beginning of October.

 

  Posted By : Anonymous Felicia

*Unadvertised Deal*
Pepperidge Farm Cracker Chips Snack-size $0.99
$1.00/1 Pepperidge Farm Baked Naturals Cracker Chips -11/6 SS
$0.50/1 Pepperidge Farm Baked Naturals Snacks - 11/6 SS
- Final Price: FREE

*Both Coupons Expire January-29-2012

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Buy all below in one transaction, get a $10 checkout coupon - Valid til 12/24

4 M&M’s 9.9oz bags or larger
1 Meijer Flour 5 lb bag
1 Meijer Sugar 5 lb bag

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Nivea Lip Care 2 for $3.00
Use the $3 off 2 Nivea Lip Care Product - 12/4 RP
Final Price: 2 for Free

Not in the ad but on sale

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Suave Deoderant on sale for $1.00 at CVS
Use .75 off coupon 1/8 sunday paper
Final Price: .25 cents

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

When you list multiple coupons from the same source on the same product, are you just showing the regional differences? So for the mayo below, I should have gotten one of those on 1/29, not all 3?

Hellmann’s Mayonnaise $3.00
$0.40/2 Hellmann’s Product - 1/29 RP
$0.25/1 Hellmann’s Product - 1/29 RP
$1.00/3 Hellmann’s Product - 1/29 RP
- Final Price: As low as $2.50

 

  Posted By : Anonymous Felicia

Yes, you will only have one of the coupons. Some regions all do not get the same insert value, so I list all of the possible coupons that can be used. You would want to stick to the first one, If you don't have that one move to the second, etc.

 

  Posted By : Anonymous Felicia

*Unadvertised Deal 2/20/12 - 3/18/12*
Up2u Gum $1.00
$1.00/1 Up2u Gum - 1/1 SS (exp. 3/1/12)
$1.00/1 Up2u Gum - 2/5 SS (exp. 3/31/12)
- Final Price: FREE

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

this the orginal couponman (since 1998)..
Recently I tried to sign up for myperks to get the digital coupons, and they will not accept net10 phone cell numbers...whats a guy got to do!

Meijer is still my favorite store though...look for me the couponman..I m the one with the stuffed couponizer!

 

  Posted By : Anonymous Felicia

Hi Couponman,

I did a search about this issue for you. The main reason it did not work was if your Pin# starts with a 0. For some reason they will not accept it.

Also great timing. If you sign up before March 10th you will receive a $5/$5 coupon to spend on anything!

 

  Posted By : Blogger Chris

Where is the rebate for the head and shoulders?

 

  Posted By : Anonymous Felicia

Hi Chris,

When you buy the $25 in P&G items a catalina will print out after you pay. The catalina will be a form to fill out. Mail it to the address provided, along with your receipt. In 6-8 weeks your $10 Visa will arrive in your mailbox.

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Wait...I'm confused, I don't get the Pillsbury Cookie Dough deal. How do you get the milk free?

 

  Posted By : Anonymous Felicia

Hi Anonymous,

This week in the ad if buy 4 Pillsbury Cookie Dough/Pie Crusts, You will automatically get 1 Gallon Meijer Milk FREE. So..

*Buy 4 Pillsbury Cookie Dough 16-16.5 oz $2.00
*Buy 1 Gallon Meijer Milk (Free)
Use 2 $1/2 Pillsbury Refrigerated Cookie Dough: Coupon
- Final Price: $1.50 each wyb 4 + Free Milk

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Loved the $0.67 Garnier Shampoo & Conditioner Deal!!

 

  Posted By : Anonymous Anonymous

Nivea Lip Care $2.04
$3.00/2 Nivea Lip Care Product - 2/9 RP
Spend $10 or more on Nivea, Get $3 ONYO

 

Post a Comment